Antvet | TOPÇU YÜZBAŞI MUSTAFA ERTUĞRUL AKER
15954
post-template-default,single,single-post,postid-15954,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.0.7,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

TOPÇU YÜZBAŞI MUSTAFA ERTUĞRUL AKER

TOPÇU YÜZBAŞI MUSTAFA ERTUĞRUL AKER

 (1892, Hanya – 1961, Antalya)

Dünya askeri tarihinde ilk defa olarak bir uçak gemisi (Seaplane tender) batıran Türk subayıdır ve bu gemiyi karadan dağ topu ile batırmıştır.Mustafa Ertuğrul Aker kimdir?

Askeri hayatı

1912 yılında Harp Okulu’nu topçu subayı olarak bitirdi.

Çanakkale Savaşı’nda 27. Alay’da savaştı. Buradaki başarılarından dolayı Osmanlı Harp Madalyası ve Alman Demir Haç Madalyası ile taltif edildi.

Çanakkale Savaşı’nın bitmesinden sonra Galiçya Cephesi’ne gönderildi.

1916 yılında yurda geri döndü ve emrine 4 dağ topu verilerek, Kaş’a tayin edildi.

 

Meis Harekatı

  1. Dünya Savaşı’nın en sıcak günleri olan o dönemde resmen İtalya’ya bağlı olan Meis Adası İngiliz ve Fransız kuvvetlerinin denetimindeydi.

Doğu Akdeniz geneli açısından stratejik önemi olan Meis Adası’nın işgal ve tahkimine Çanakkale’de 5. Ordu’ya komuta eden Alman General Liman Von Sanders’in ‘çok gizli’ emriyle karar verildi.

Bu emir çerçevesinde 4 adet 7,7’lik Alman yapımı Erhard dağ topu olan küçük bir batarya ile Aydın’dan Kaş’a intikal ettirildi.

alıntı

1 Comment
  • Cihangir Toköz
    Posted at 06:11h, 02 Kasım Yanıtla

    Aydınlatıcı bilgi için teşekkürler… Adına turnuva yaptığımız Mustafa Ertuğrul Aker i tanımak ve yeni nesillere aktarmak görevimiz…

Post A Comment